Menu produktów

Chemiczne usuwanie powłok

Obróbka powierzchni lub wykańczanie powierzchni to szeroki zakres procesów przemysłowych, które zmieniają powierzchnię wytwarzanego przedmiotu w celu osiągnięcia określonej właściwości.

Etay obróbki powierzchni możemy podzielić na cztery rózne grupy:

1) Obróbka wstępna, która przygotowuje części do kolejnego etapu procesu. Najczęściej pojawia się tu proces czyszczenia, taki jak odtłuszczanie – które może być odtłuszczaniem ultradźwiękowym – lub wytrawianie za pomocą ultradźwięków lub bez.

2) Obróbka końcowa wieńcząca proces obróbki powierzchni. Przykładem takiego procesu jest pasywacja lub barwienie.

3) Zmiana powierzchni metalu w wyniku reakcji chemicznej i pokrywanie jej ostateczną powłoką, np. poprzez utlenianie na czarno (czernienie), fosforanowanie, chromowanie lub pasywację.

4) Odziaływanie na powierzchni metalu dzięki działaniu usuwającemu powłok lakierniczych lub usuwaniu powierzchni w wyniku trawienia, frezowania chemicznego lub usuwania powłoki z wykorzystaniem ultradźwięków lub bez ich udziału.

Tradycyjną metodą usuwania farby jest użycie chemicznego środka dousuwania powłok. Proces ten wymaga zwykle wysokiego stężenia środka chemicznego i długiego czasu ekspozycji. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest usuwanie lakieru myjką ultradźwiękową. Przetworniki ultradźwiękowe wysokiej częstotliwości wytwarzają pęcherzyki kawitacyjne, które implodują w cieczy. To fizyczne działanie przyspiesza proces usuwania farby i pozwala na zmniejszenie stężenia środka do usuwania farby. Zanim zostanie wybrane rozwiązanie techniczne do usuwania farby, należy zasięgnąć informacji o rodzaju farby, którą mamy zamiar usunąć (lakier proszkowy, farba polimerowa…) oraz o grubości i poziomie warstw do usunięcia.

Czyszczenie ultradźwiękowe w celu usunięcia farby można wykonać na etapie pojedynczego zbiornika, następnie wykonując płukanie ręczne lub poprzez zastosowanie systemu wielostopniowego, który zapewni kompletne rozwiązanie dla całego procesu:

Komora 1: czyszczenie za pomocą ultradźwięków z gorącą wodą i detergentem;

Komora 2: Płukanie z systemem bąbelkowania powietrza i systemem filtrów

Komora 3: Ochrona przed rdzą wraz  kąpielą pasywacyjną w razie potrzeby

Komora 4: Suszenie

INTERSONIC oferuje najlepsze ultradźwiękowe maszyny myjące, odtłuszczające i usuwajace pwołoki lakiernicze z róznych powierzchni, usprawniające proces czyszczenia i poprawiajaće jakość produktu końcowego. Zastosowanie naszych urządzeń w Państwa procesie produkcji to oszczędność pieniądzy i czasu podczas usuwania tłuszczu, brudu, tworzyw sztucznycg, resztek metali czy np. pasty polerskich.